Opravdu byste nikdy neměli věřit všemu, co slyšíte. Jestli jste si totiž mysleli, že všechny výrobky právě ze sóji jsou zdravé, pak vás dnes vyvedeme z omylu. Vůbec tomu totiž tak není.
Je sice pravda, že sója má správný poměr bílkovin a neobsahuje cholesterol, ale to ještě neznamená, že každý výrobek je zdravý. Takové klíčky mohou pomoct revmatikům, diabetikům a mnohým dalším. Jestliže ji navíc necháte naklíčit, mnohonásobně v ní vzroste obsah vitamínů.
Určitě není špatné ji do jídelníčku zařadit, ale je důležité, v jaké podobě ji tam člověk zařadí.
Pokud byste ji chtěli konzumovat pravidelně, pak jsou vhodné výrobky jako je miso, omáčka či natto. Mohou totiž nahradit maso nebo uzeniny. Výrobky mají výhodu v tom, že obsahují živé enzymy, které v dnešní době nejsou skoro nikde.
Jestliže opravdu chcete ze sóji nějaký ten kvalitní výrobek, měli byste vždy číst složení. Taková sójová omáčka může být ve výsledku plná éček a cukru.
Hodně se také konzumuje sójové mléko. To může být z kukuřičného sirupu a ztuženého sójového oleje, který není zrovna nejzdravější.
Navíc takové výrobky z nefermentované sóji se nemají dávat dětem do jednoho roku. Podobně jako arašídy. Mohla by totiž vzniknout alergie. Je dobré ochutnat a vyzkoušet. Pokud vám sednou, pak je můžete do svého jídelníčku zařadit.
Možná znáte sójový nápoj s názvem Zajíc. Ten podle odborníků není zrovna ideální, jelikož je sója v podobě oleje a bílkoviny.
Někteří milují bio tofu. To je z hlediska obsahu sóji ideální. Jediná nevýhoda je, že má tolik ingrediencí, ale proti gustu… Obecně samozřejmě platí, že čím méně složení tím lépe.
A co takhle sójové maso? Vyrábí se ze sójových vloček, které jsou rozmleté na mouku. Výhodou je nízká energetická hodnota a to, že neobsahuje lepek ani laktózu. Podle odborníků je to ale potravina, kterou nevidí důvod konzumovat. Proč? Protože obsahuje sójovou mouku, která je odtučněná.
A jak to máte se sójou vy?