Mít na zahradě velký bazén vypadá idylicky. Všechna ta práce, která za tím ale stojí, už tak ne. Naštěstí se na trhu v posledních letech objevilo značné množství přípravků, jenž nám neustálí boj s nepřízní pomohou vyhrát.
Ať už máte bazén krytý či ne, čistíte-li ho každý den, nebo jen dvakrát do týdne, není to všechna péče, kterou byste mu měli věnovat. Jen správnými úpravami vody docílíte opravdu křišťálově průhledné hladiny.
Co je pH
Tak zvané pH neboli vodíkový exponent je číslo, jenž udává, je-li látka zásaditá nebo spíše kyselá. Pro příklad, pH lidské pokožky je 4-6. Co se týče vaší vody v bazénu, hodnota by měla být něco mezi 7 a 8, ideálně 7.2-7.6. Čím vyšší číslo je, tím zásaditější je i voda.
Neberte hodnoty na lehkou váhu
I desetinné číslo zde hraje roli. Pokud pH vaší vody nedosahuje 7.2, ničíte jak svůj bazén, tak i své zdraví. Po nějaké době si můžete povšimnou rychle rostoucí koroze (i nerezových materiálů) nebo blednutí plastových fólií chránících bazén. Reaguje také s chlorem a dusíkem a nepříjemně dráždí oči.
Dostanete-li se na stupnici do vyšších čísel, je voda příliš zásaditá. V praxi to znamená oslabení dezinfekce (chloru) a zakalení vody, kterého se jen tak nezbavíte. Vápenitá voda se sráží, ucpává filtry a také tvoří nepříjemný chlorový zápach a dráždí kůži.
Čím měřit a regulovat
Vodu změříte velice jednoduše, a to pomocí tak zvaných pH papírků. Po vložení do vody se tento proužek zabarví a vy poté podle přiložené stupnice hodnotu snadno zjistíte.
Není-li výsledek příznivý, musíte zakročit. Nejlepší volbou je zakoupení tekutého nebo granulovaného přípravku na snížení či zvýšení pH. Zachází se s ním podobně jako s chlorem.
V případě, že se vám delší dobu nedaří správné pH vody udržet, zkuste stabilizátor. Ten za vás udělá polovinu práce.