Plot je užitečný ochranný prvek, pokud chcete svou zahradu ochránit před nezvanými návštěvníky či zvídavými pohledy sousedů. Při jeho výběru bychom ale neměli klást důraz pouze na jeho bezpečnost, důležitá je samozřejmě i jeho estetická stránka, kterou řada lidí podceňuje. Jenže právě plot je to první, co kolemjdoucí uvidí. Jak postupovat při výběru, na co se zaměřit a kolik oplocení vlastně stojí?
Jak postupovat při výběru plotu?
Oplocení by mělo plnit svou funkci, ale i zapadat do okolní zástavby. Pokud všichni vaši sousedé mají plot z betonu, jen těžko se budete tomuto materiálu vyhýbat. Zatímco na venkov se hodí klasický plaňkový plot, ve měst můžete být přeci jenom okázalejší a sáhnout po kovu či dřevu.
Zatímco vnější strana oplocení je většinou ta pohledová a reprezentuje vás, u té směrem na zahradu už můžete sáhnout po levnějších materiálech. Velmi oblíbené jsou v posledních letech živé ploty, které jsou však náročnější na údržbu. Stálý materiál zase představuje kámen či beton. Vyzkoušejte třeba betonové ploty Pohořelice!
Pozemky, které nejsou v husté zástavbě, budou někdy potřebovat mnohem více než jen plot, který ochrání majetek. I ochrana proti větru je velmi žádaná, na to nezapomínejte.
Klimatické podmínky hrají v případě výběru oplocení klíčovou roli. A nejen to, důležitá je i náročnost výstavby, četnost údržby nebo finanční možnosti majitele. Pokud se rozhodnete pro plot svépomocí, jistě vyjde mnohonásobně levněji oproti variantě na klíč. Vždy je však zapotřebí zvážit své dovednosti, neboť výstavba plotu rozhodně nepatří mezi nejjednodušší činnosti.
Ne vždy je zapotřebí zaměřit se na jeden materiál, s klidným svědomím můžete vytvořit jedinečný charakter plotu kombinací více materiálů. Materiály by mezi sebou měly však alespoň do určité míry ladit. Vybírat můžete ze dřeva, kovu, plastu nebo kamene.