To známe všichni dost dobře. Nemoc si nevybírá ani věk ani situaci, zdali může navštívit váš dům. A upřímně kdo by to neznal, dítko onemocní velmi snadno. Nebo dokonce celá mateřská školka je v karanténě. Babička ještě pracuje a nemůže se uvolnit, to samé platí v případu manžela, který dokonce odjel na služební cestu. Snad by mohla nějaká chůva, ale vlastně žádnou v rodině nemáte. Tak jako vždy to zbude na maminku. Je zcela jasné, že za takovýchto okolností nemůžete jít do práce. Žádnou paniku, máte zcela nárok podle zákona na ošetřovné. Nahlásit to musíte svému zaměstnavateli, ale bez problémů musíte od něj dostat volno a stát vám přizná dávku, která se vypočítává úplně stejně jako nemocenská. Tudíž budete doma za stejnou cenu, jako byste sama onemocněla.
Jaké jsou podmínky?
1. Například péče o nemocného člena rodiny, může to být klidně i babička, ale podmínkou musí být to, že bydlíte ve společné domácnosti. Pokud má někdo z nich trvalé bydliště jinde, tak na ošetřovné nemáte nárok.
2. Nutná péče o dítě mladšího deseti let – zde vzniká nárok rodiči, který bude o dítě pečovat a přitom může bydlet úplně jinde.
Kdo má nárok na tuto dávku?
1. Pouze řádní zaměstnanci, neexistuje, že budete pracovat na dohodu nebo z domova, zde nárok na ošetřovné nemáte.
2. Pokud pracujete u policie České republiky nebo jste vojákem z povolání, tak bohužel na tuto dávku také nemáte nárok.
3. Osoby samostatně výdělečné činné, zkrátka osoby podnikající, ačkoliv si pojištění platí, nárok na dávku nelze uplatnit.
Kolik dní máte zaplaceno?
Podpůrčí doba je pouhých devět dnů. Pokud se ale staráte o dítě sami, bez partnera, je školou povinné a ještě mu nebylo 16 let, tak můžete čerpat dobu až 16 kalendářních dnů. Podstatné je to, že když onemocníte vy, tak první tři dny nemáte nárok na nic a stonáte zadarmo. To ale neplatí v případu nemocného dítěte. Zde dostáváte proplacenou dávku od prvního dne.